לחגוג את החיים

NLP ודמיון מודרך

להוות השראה, להיות הצלחה

NLP ראשי תיבות של המושגים: Neuro – המערכת העצבית / המוח או איך אנחנו חושבים. Linguistic – תקשורת מילולית או איך אנחנו מבטאים את המחשבות/תחושות שלנו. Programming – התנהגות/תגובה או איך אנחנו הופכים מחשבה לפעולה.

מפתחי NLP היו ג'ון גרינדר – בלשן במקצועו, וריצ'רד בנדלר – מתמטיקאי ופסיכותרפיסט, שצפו באנשים שהצליחו והתבלטו בתחום התקשורת הבין אישית ולמדו את דרך עבודתם. אנשים אלה פעלו בצורה אינטואיטיבית [מודעות פנימית טבעית]. הם בחרו לצפות בעבודתם של ארבעה אנשים אשר בלטו מאוד בתחומם וניתוח הדגמים מהווים את היסוד ל – NLP:ד"ר מילטון אריקסון – היפנוטרפיסט וירג'יניה סטיר – עובדת סוציאלית פסיכיאטרית ד"ר גריגורי בייטסון – סוציולוג ואנתרופולוג ד"ר פריץ פרלס – אבי תורת הגשטלט (שיטת טיפול)

הנחות היסוד של NLP :

אנו קולטים מידע דרך החושים שלנו: ראייה, שמיעה, מישוש, טעם וריח. החושים מעבירים את המידע למוח כפולסים חשמליים, המוח מפענח את המידע העצבי הזה, ממיין את הנחוץ בצורה שיהיה נגיש ומובן לנו ומאחסן את הלא נחוץ. לכולנו אותה מערכת חושית.

המוח שלנו יוצר מציאות סובייקטיבית – המפה האישית שלנו. היא לא המציאות. מה שאנו רואים, שומעים ומרגישים אינו המציאות, אלא הדרך בה המוח שלנו קולט ומפענח את המציאות. המציאות היא תמיד סובייקטיבית – שהיא המפה אבל היא לא השטח.

תקשורת מילולית, שפת גוף, הבעות פנים, תנועות גוף מעבירים מסרים לאדם שאנו מתקשרים איתו, לתקשורת זו אנו קוראים ראפור. להביט על הדברים מתוך המפה של האחר. (הראפור חשוב מאוד במכירות ובגישות טיפוליות) אם בתקשורת שלך עם אחרים תשתמש במפה האישית שלך – לא תשיג תוצאות.

משמעות התקשורת היא בתגובה שאנו מקבלים. כל סוג תקשורת, אינטונציה, שפת גוף, הבעות פנים, יתכן שאדם פירש אותנו מתוך המפה שלו. אחריות ההבנה של הצד השני היא שלנו לחלוטין. כישורי התקשורת שלך עם האחר יובילו לתוצאות טובות ומהירות יותר.

כישלון הוא פירוש סובייקטיבי לתוצאה, שהיא משוב לפעולה שבוצעה. דוגמא: אדיסון ממציא נורת הלהט עשה 1000 ניסיונות "כושלים" עד שהצליח. כל ניסיון "כושל" היה שיעור.

אדם בעל גמישות מחשבתית יפתח יותר אפשרויות – אם נמצאים עם אדם בראפור ברמה גבוה אפשר לגרום לשינוי במפת העולם שלו.

מאחורי כל התנהגות יש כוונה חיובית. בטיפול/הנחיה/אמון מתייחסים לרווחים/לכוונה החיובית של ההתנהגות המגבילה בכדי שאפשר יהיה להחליפה בהתנהגות מקדמת. בכל רגע נתון האדם עושה את הבחירה הטובה ביותר בשבילו.

לכל אחד יש את כל שהוא זקוק לו להשגת גמישות התנהגותית ומחשבתית, לעיתים הוא זקוק לעזרה חיצונית שתנחה אותו להתחבר לכוחות והיכולות הטמונים בו.

כל זמן הוא טוב לשינוי.

לסיכום אפשר לומר כך: תדמיין לרגע שהראש שלך הוא מחשב על. כל התנהגות, התנועות והמילים שאתה אומר הן תוכנות. חלקן תוכנות אינטראקטיביות שאתה שולט בהן. חלקן תוכנות אוטומטיות שאתה לא שולט בהן. חלקן תוכנות סוררות שאתה לא שולט בהן ולא רוצה אותן.

NLP זה סט כלים שעוזר לך לשדרג את המוח שלך בדומה לשדרוג מערכת ההפעלה. כך תוכל לחזק את התוכנות האינטראקטיביות, לשדרג את התוכנות האוטומטיות ולשנות את התוכנות הסוררות. באימון למצוינות בדרך NLP אתה יכול לעשות את זה.

להוות השראה

לצעוד מתוך עוצמה

לפעול מתוך שפע

להיות הצלחה

את/ה מוזמנ/ת להתקשר ולהצטרף לאימון המוח לשינוי שיביא עימו את תנופת הצמיחה והעצמה האישית, לחופש מכעס, תסכול ופחדים.

ניסיון רב לי עם ילדים ונוער

 

"בני אדם אינם שבויים של גורלם, אלא רק של דמיונם"  פ. רוזולט

"הדמיון שלך הוא ההצגה המוקדמת לכל האטרקציות של החיים." א. אינשטיין

עבודה בדמיון מודרך עם ילדים.

שימוש מודע בדמיון בונה עולם יצירתי.

IMG_2267

רן בן שמונה  שעבדתי  אתו התבטא בפני: " אני מדמיין לעצמי שאני חזק כמו … נקב בשם של ילד שהוא מעריץ כמישהו חזק…  ומלא בטחון עצמי שיודע הכול…. (נקב בשם של ילד אחר) ואני יכול להפוך במציאות להיות הילד כמו בדמיון, חזק חכם ומלא בטחון עצמי".

IMG_2268

דור הילדים מוקף בשינויים וגירויים רבים ביותר ומהירים מאד, חשוף גם לפחדים וחוסר בטחון.

לילדים רבים מדי יש הפרעת קשב וריכוז ולא מוצאים מנוח בתוכם וגם לא בסביבתם.

ילדים עם הפרעה כזו יכולים להיות מתוגמלים במיוחד בעבודה עם דמיון מודרך יצירתי כי ילדים הם מייצרי דמיונות, שזה מצב טבעי לגביהם.

רן בן שמונה הוא ילד ראשון במשפחה. הרבה תשומת לב ואהבה קבל מיום היוולדו. הוא ידע לנצל ולהפיק רווחים מכך. בהיותו בגיל ארבע  נולדה לו אחות ותשומת הלב הרבה שהייתה בלעדית לו, עכשיו הסטאטוס שלו השתנה והוא צריך לחלוק עם אחותו, וגם את החדר הוא צריך לחלוק.

המצב החדש  הפר לו את הביטחון העצמי, והביא אותו למצבים של התפרעות ותזזיות, ומצבים של פחדים בלתי מוסברים לנו. עם כניסתו לבית ספר נערך לו אבחון והוגדר כילד שיש לו הפרעת קשב וריכוז ונטייה לאלימות.

העבודה עם רן.

שלב ראשון אני תמיד מאבחנת אם אין אלרגיה סמויה, שיכולה לעשות שמות במאזן הכימי במוח.

שלבי העבודה:

שאלתי את רן: "מה אתה מציב לעצמך כמטרה שאתה שואף להגיע אליה?"

IMG_2270

תשובתו: "להיות חזק כמו… נקב בשם של ילד… ולהיות חכם כמו… נקב בשם של ילד אחר.

אני: "למה חשוב לך להיות חזק וגם חכם?"

רן: "כדי שיאהבו אותי."

אני: "מי אתה רוצה שיאהב אותך?"

רן: "כולם … אימא ואבא שלי… וסבתא… והמורה… והילדים… שלא יקראו להורים שלי לבית הספר…"

אני: "יש לך חברים?"

רן: "רק שני חברים"

חשוב היה לי שרן יגלה את החוזק והחוכמה בתוכו. בחדר עבודה שלי על הרצפה צירתי ציור של 8 אין סופי.

בניתי משפט:  למרות שאני חושב שאני לא חזק וחכם אני אוהב את עצמי ומקבל את עצמי באופן מוחלט.

רן הלך על ציור השמונה שעל הרצפה תוך כדי שינון המשפט. בדרך הזו הוא שידר למוח שהוא אהוב מקבל את עצמו כפי שהוא. מספר סיבובים לכיוון אחד ומספר סיבובים לכיוון השני.

שלב נוסף בטיפול: שכיבה על מזרון, ודמיון מודרך להטמיע את התהליך.

בדמיון מודרך נתתי לרן חופש לבנות לעצמו גן שהוא יהיה הפינה המוגנת והבטוחה שלו, וגן זה יהיה בסיס דמיון מודרך בטיפולים בהמשך שבו הוא בונה את העולם הפנימי שלו מתוך חוזק ובטחון עצמי.

יצירת גן

אני רוצה שתראה לנגד עיניך שביל בטבע… בכל צורה שאתה רוצה… רחב… צר… מתפתל… ישר… ליד נחל או לאורך החוף… בשדה הפתוח או ביער… איך שאתה רוצה… עכשיו תלך לאורך השביל עד שתגיע לעץ… עץ עם הרבה ענפים… זהו "עץ הבעיות"… זהו עץ שעליו אתה תולה את כל הבעיות שלך… עצור לרגע ותשתחרר מכל הבעיות שלך… ולא משנה כמה אתה חושב שהן קטנות.

תלה את כול הבעיות שלך על ענפי העץ… לפני שתמשיך הלאה… תבדוק בכל הכיסים למקרה ששכחת איזה בעיה קטנטונת… לאחר שתלית את כל הבעיות שלך תמשיך ללכת  לאורך השביל… אם באמצע השביל תתקל בענפים או באבנים… או במכשול אחר… עצור… ותזיז אותם בעדינות הצידה שלא יפריעו לך… תן להם אהבה… והמשך ללכת הלאה… אתה מגיע לשער קטן המכוסה פרחים יפים… פרחים שמפיצים ריחות נעימים מאד לאפך… אתה פותח בעדינות את השער… ואתה מוצא את עצמך בגן קסום ביופיו הכי יפה שראית אי פעם בעולם… הוא נראה בדיוק כפי שאתה רוצה שהוא יראה… והוא הגן הקסום שלך… כל הצבעים היפים בגן עליזים בדיוק כפי שאתה אוהב… השמש זורחת באור בהיר… והציפורים…  מקדמות את פניך בציוצים עליזים ושמחים…

אתה מרגיש כל כך מוגן ובטוח… שלוו ורגוע… המשך לטייל בגן וחקור אותו………………. אני אהיה בשקט כשתי דקות… לאפשר לך להסתובב ולחקור את הגן הקסום שלך… עכשיו לפני שאתה עוזב … תודה לגן הקסום הזה על שהוא נמצא שם בשבילך… והוא כולו שלך… והוא מושלם… הגן שלך תמיד יהיה שם בשבילך… בכל פעם שתרצה לחזור לבקר בו… להמשיך… לחקור אותו…

ועכשיו אתה חוזר לחדר הזה כשאתה מלא בביטחון עצמי… חזק מאי פעם…

ליצירת קשר: