לחגוג את החיים

NLP אימון למצויינות

איך הופכים מדע בדיוני למציאות

אנחנו מביטים מתוך גבולות האמונה שלנו על משהו שהוא מעבר להם. כל עוד אנחנו מביטים מהמקום הזה, זה ימשיך להיות בגדר משהו שהוא בלתי ניתן להשגה עבורנו. נחליט שזה אפשרי בשבילנו.

IMG_0001

התמונה מתוך קלפי נריה של איציק שמולביץ

 

הגבולות נמצאים במחשבה שלנו…….הכול אפשרי !!!

IMG_0003

התמונה מתוך קלפי נריה של איציק שמולביץ

 

עלינו לבדוק בכול יום את גבולות האמונה שלנו אל מול מה שאנחנו באמת רוצים, ואם אנחנו מגלים שאנחנו נמצאים בצד המסתכל מתוך גבולות האמונה למה שנמצא מעבר להם, עלינו לפתוח את הגבולות ולהיכנס פנימה לתוך שדה האפשרויות הבלתי מוגבלות שקיים בתודעה, ולתת לאנרגיה שלנו לקטוף משם את המצרכים הדרושים לנו להכנת העתיד שלנו.

אם נמצאים בחוויה לא נעימה: האם אנחנו שולטים על העולם? האם אני שולט על העולם שלי?

לומר משפט מספר פעמים ביום: “אני שולט על העולם שלי” לבדוק איך זה מרגיש?

לשים לב לנשימות לקצב הלב: שלוש נשימות איטיות –לבדוק איך זה מרגיש?

האם יש הקלה? לחזור על התרגיל של נשימות איטיות , איך זה מרגיש? לשים לב איפה נמצאת המחשבה שלנו בעבר – על מה שהיה או בעתיד על מה שיהיה? בעצם אין סיבה להיות מוטרד, לא בעבר שחלף ולא בעתיד שאנחנו לא נמצאים שם. אנחנו כאן ועכשיו בהווה , ובהווה הכול בסדר.

“עד שלא תהפוך את התת מודע שלך למודע זה ינהל את חייך ואתה תקרא לזה גורל” קרל יונג

מחייכת אל העולם והעולם מחייך אליה חזרה.

הסיפור המרגש הזה מתחיל בשיחת טלפון. ג. שמעה עלי מקרוב משפחה שטופל אצלי והיגיע להישגים מפליגים ולשינוי גדול בחייו האישיים והמקצועיים. היא מספרת לי בשיחה שחייה קשים ותקועים למרות שיש לה פוטנציאל גדול, היא אישה משכילה, משקיענית בעבודה ומצליחה בה. יש לה מעצור רציני, פחדים משתקים, שבאים לביטוי אל מול בעלי סמכות ולכן היא מרצה מתוך אי יכולת להביא לידי ביטוי את הרגשות שלה.

פחדים אלה הוטבעו בה בילדותה שחוותה סמכות נוקשה של הוריה וכך היא פועלת גם בהיותה בוגרת ואימא לילדים. פחדים משתקים אלה באים לביטוי גם מול הבוס שלה וגם אל מול בעלה והוריה וכל סמכות מוסדית.

קשה לה לתפקד כאימא סמכותית, היא מרגישה כישלון בחייה ולא יודעת איך לצאת מזה. היא הייתה תקופה מסוימת בטיפול פסיכולוגי ולא מרגישה שזה נגע בה בפנים. עם המלצה חמה היא מחליטה לבוא לטיפול. פגשתי אישה שפופה, מתקפלת אל תוך עצמה כאילו מתגוננת מהעולם.

עבודת NLP מתחילה בהגדרת מטרה. זה לא קל להגדיר מטרה מוגדרת היטב. המונחה מרגיש שזו התחיבות מצידו . זו אכן התחיבות כלפי עצמו. בNLP יש טכניקות רבות להביא את המונחה לשינוי דפוסי חשיבה שבעיקבותם יבוא שינוי גדול בחייו להחליף תבניות ישנות ולשתול במקומם דפוסי חשיבה מקדמים שנותנים בטחון עצמי, הערכה עצמית, אהבה עצמית ועוצמה פנימית. עוצמה פנימית מוליכה לגדילה והתפתחות בכל התחומים, הן בחיים האישיים והן בחיים המקצועיים.

ראיתי את ג. משתנה ממפגש למפגש. הביטחון העצמי שלה העפיל כלפי מעלה, מרגישה שסמכות כבר לא משתקת אותה. מהשלב הזה חל מפנה עצום בהתפתחות שלה. מרגישה משוחררת לענות כשמשהו או מישהו לוחצים עליה, למדה לסרב כשמשהו לא מתאים לה, לעומת קודם שהייתה מרצה בלי די את כולם מלבד את עצמה.

הריצוי זה משהו שהוטבע בחינוך שלה, שהתפתח לפחד משתק מסמכות. כיום ג. מתפתחת לכיוונים שונים ופורחת, לומדת ומתקדמת בעבודה ויותר חשוב היא מרגישה סמכותית כלפי ילדיה ולא מרגישה שהיא צריכה לרצות. כך טוב לה, היא מאושרת ושלווה. השינוי שהיא עברה השפיע גם על בני ביתה. היא מקרינה שלווה פנימית, בטחון עצמי ועוצמה.

הולכת זקופה, מחייכת אל העולם והעולם מחייך אליה חזרה.

הרמת לי את המסך שחסם לי לראות את היופי בחיי

ר. אישה בת 28, מורה למתמטיקה במקצועה, רווקה. סוחבת על גופה משקל יתר שרוצה להוריד אותו. מספרת שהיא נלחמת במשקל מאז היותה ילדה. אימא שלה הייתה מעירה לה גם לפני אורחים : “תפסיקי לאכול את שמנה”. מצב שנמשך שנים רבות. גדלה עם התסביך הזה “את שמנה”. הערות אלה ליוו אותה וגרמו לה לאכול יותר בשביל להשתיק אותם ובעיקר התמכרה לממתקים. מצב זה נמשך בצבא ואח”כ באוניברסיטה וגם היום לא יכולה להשתחרר מהתסביך.

שלב ראשון כשמטופל מגיע אלי ולא משנה מה בעייתו הוא עובר אבחון לעומק. אני אוספת מידע רב ככל האפשר. מאבחנת מצב פיזי של הגוף ומצב רגשי, חוסרים תזונתיים, מצב הורמונאלי ועוד… על פי המידע שאספתי אני בונה מערך טיפול.

בניתי לר. תוכנית תזונה אישית, שבנויה נכון לה, ארוחות פרוסות על פני היום. היה לי ברור שהתסביך הרגשי שגדלה איתו, הוא המפתח לשינוי שיבוא. לאחר שעשינו סדר במצב הפיזיולוגי, הדרך פתוחה לעבוד על המצב הרגשי. מצאתי שתהליכי NLP ודמיון מודרך מתאימים לאישיותה והיא התחברה לזה. בניית ראפור בינינו הוא שלב חשוב להתקדמות בתהליך.

באחד התהליכים בדמיון מודרך, ראתה את עצמה כילדה בתוך בלון שיש בו המון אוכל ואפשר לאכול כמה שרוצים ואף אחד לא מעיר הערות. הבלון היה דימוי של הגנה מהעולם החיצון. בתהליכי NLP ודמיון מודרך קבלה כלים לשינוי גישה ותגובה למצבים בחייה. ההתקדמות הפיזית והרגשית הלכו יד ביד והיא מרגישה שנושר ממנה עומס רגשי שקשור לדימוי העצמי שלה ולהערכה העצמית הנמוכה שיש לה. בד בבד עם השתחררות מעומס רגשי נשרו גם קילוגרמים של משקל. מתחילה לקלף את “שכבות ההגנה” שעטפה את עצמה בהם.

בהמשך המפגשים שילבתי טיפולים בשיטה שפתחתי לשחרור מחסומים רגשיים. ככל שהיא “מגלה” יותר את עצמה ואת העוצמות הפנימיות שלה כך הקילוגרמים נושרים מעצמם. כמובן ששילבה פעילות גופנית, נרשמה לחדר כושר, כבר לא מתביישת בגופה, יוצאת לבילויים.

באחד הימים אני מקבלת הזמנה לחתונה שלה עם בחיר ליבה. אני מצטטת את דבריה:” לילית אני אוהבת אותך, את הרמת לי את המסך שחסם לי לראות את היופי בחיי ולטעום את טעם החיים. כל מפגש בינינו היה מלא שמחה ואושר”. אחרי החתונה היא מגיעה להתחיל טיפול להריון.

בעזרת השם לא רחוק היום שתגיע הזמנה לברית או בריתה.

רביד כפר ורבורג

 

ליצירת קשר: