לחגוג את החיים

סיפור הקמתה של קרן לימונדה

"אם החיים נותנים לך לימונים – עשה מהם לימונדה."

סיפרו לי את המקרה הזה בדיוק לפני עשר שנים. אישה התרחקה ממשפחתה ומחברותיה מכיוון שהיה לה ריח נורא. הריח היה כל כך רע שאף אחד לא יכול היה להתקרב אליה. מה שהם לא ידעו זה שהיא חלתה בסרטן שד מתקדם. הטיפולים גרמו להקאה רבה במשך היום. היא הייתה ענייה מאוד ולא יכלה להרשות לעצמה מכונת כביסה, ולכן לא נותרה לה אלא ללבוש את בגדיה המלוכלכים.
היא התביישה מכדי לספר למישהו על מצבה, אך לבסוף סיפרה לעובדת הסוציאלית שלה בבית החולים בו היא מטופלת … למה אני חושבת על זה עכשיו? צום תשעה באב, היום התשיעי לחודש אב היהודי מתחיל עם השקיעה במוצאי שבת הקרובה (17/18 ביולי.) לפני 11 שנים, בתאריך זה, ב 9 באב, קיבלתי תוצאות של ביופסיה המאשרת את האבחנה לגבי סרטן השד שהתגלה בגופי.

תודה לאל, אני בסדר עכשיו, אבל השנה שלאחר מכן הייתה התקופה הקשה בחיי. היו ימים רבים של פחד, פחד שאולי לא אשרוד. למען האמת, פחד זה היה החלק הקשה ביותר בסרטן. התמזל מזלי לקבל את תמיכת המשפחה והחברים, ולא התערערתי כלכלית, ובכל זאת סבלתי מאוד. איך, תהיתי, חולי סרטן השד מתמודדים אם הם צריכים לדאוג גם לשלם חשבונות, לשים אוכל על השולחן לילדיהם? זה נראה יותר מדי לשאת.
ביולי 2011 נפגשתי עם ד"ר עמליה מגן, ראש העבודה הסוציאלית האונקולוגית בבית החולים מאיר, לשאול אותה אם היא רואה צורך בישראל בסיוע כספי חירום לחולי סרטן השד נזקקים. היא עצרה וסיפרה לי את סיפורה של האישה ללא מכונת הכביסה.
בתוך חודש נולדה קרן הסיוע לשעת חירום לסרטן השד, המכונה גם קרן "לימונדה" ('כשהחיים נותנים לך לימונים, הכינו לימונדה'). האישה, שבסיפור למעלה, קיבלה מכונת כביסה. היא הייתה מקבלת המענק הראשונה. יולי 2021, עשר שנים לאחר מכן, קרן לימונדה, התרחבה לבתי חולים ברחבי הארץ, זהו המקור הידוע למענקי חירום לחולי סרטן השד במשברים כלכליים. איננו יכולים (עדיין) לרפא סרטן, אך אנו יכולים להקל על הנטל הכלכלי, כך שהמטופלים יוכלו להתמקד בדבר אחד בכל פעם על ריפוי.
התשיעי באב הפך ליום של הרהור ופליאה עבורי. יום לאומי (ואישי,) המנציח את ההרס, הראה את הפוטנציאל להיות יום של שחזור, יום של תקווה. מהמטופלים, שנמצאים כעת בטיפול, וכל אחד מאתנו שמרגיש את התקווה הזו, נוכל לעבור מכוח לעוצמה … "כי אני ה 'אלוקיך שאוחז ביד ימין שלך ואומר לך: אל תירא; אני אעזור לך." ישעיהו,

שרי מנדס מייסדת ומנהלת קרן "לימונדה" לישראל. עזרה כספית לנזקקים הנמצאים בטיפולים ונלחמים על בריאותם.

If life gives you lemons, make lemonade""

שרי מנדס מרואיינת בספר "פרפרים חופשיים במגוון צבעים" סיפורם של נשים וגברים פוגשי סרטן השד.

ליצירת קשר: