לחגוג את החיים

כמות ואיכות תאי זרע

ירידה דרמטית בכמות ואיכות תאי הזרע של גברים.

מחקר מקיף שנערך בצרפת בקרב 26.000 גברים בגילים 18-70 מדליקים נורת אזהרה לבעיה חמורה שעשויה לאיים על בריאות המין האנושי. מחקר שהתפרסם לאחרונה באחד מכתבי העת המדעיים הבולטים לחקר הפריון.

המחקר מצא ירידה משמעותית באיכות וכמות של תאי זרע אצל גברים. הסיבות לכך שהמחקר מצביע הוא כנראה בזיהום סביבתי, הגורם לנזק מתמשך בעשורים האחרונים. כתב העת Human Reproduction פרסם ממצאי מחקר מקיף שבדק ריכוזים של תאי זרע אצל גברים צרפתיים ב16 השנים האחרונות בדק דגימות שנלקחו מ 26.000 גברים. זה הופך את המחקר למקיף ביותר מסוגו. הוא נערך בצרפת, אבל סביר להניח שהוא משקף מגמה בארצות אחרות בעולם.

החוקרים אספו דגימות של נוזל זרע של גברים בגילים 18-70 שנאספו מ 126 מרכזים לטיפול בבעיות פריון בצרפת. בכל המקרים מדובר בזוגות שפנו לטיפול בעקבות בעיית פריון ידועה של האישה, לכן היה סביר להניח שאיכות הזרע של הגברים משקפת את המצב הבריאותי באוכלוסייה הכללית בצרפת. החוקרים מצאו שלאורך 16 שנות המחקר הייתה ירידה משמעותית ועקבית של 32% בריכוזי תאי זרע. המחקר מציין שאצל גברים בגיל ממוצע של 35 ירד ריכוז תאי הזרע ביותר מ34.4% בכל מיליליטר של נוזל זרע. בנוסף הייתה ירידה של 34% (מתוך 66% ) בשיעור תאי הזרע שהיו תקינים במבנה ובצורה. בסוף תקופת המחקר ריכוז תאי הזרע היה עדיין בתחום הגבולי שמעבר לו מתחילות בעיות פוריות.

ההסבר שהחוקרים מציינים שעלה מהמחקר הוא זיהום סביבתי בעיקר כזה הקשור לחומרים המשבשים את המערכת האנדוקרינית של הגוף, זו המערכת האחראית להפרשת הורמונים חיוניים להתפתחות הגוף ולתפקודו היום יומי. זהו סימן אזהרה לבעיה סביבתית רחבה ועמוקה, מפני שתאי הזרע הם התאים הראשונים שמהם מתפתח העובר. חשש נוסף הוא שמדובר בפגיעה שתעבור לדורות הבאים של אותם גברים.

חומרים משבשי פעילות אנדוקרינית נמצאים במגוון רחב של מוצרים תעשייתיים כגון בקבוקי פלסטיק ואריזות פלסטיק מוצרי קוסמטיקה ומוצרי היגיינה,חומרי הדברה, חומרים המשמשים בתעשיית הרהיטים כמעכבי בעירה ועוד…חומרים אלה חודרים לגוף האדם ולגופם של בעלי חיים דרך תזונתם והם מחקים את הפעילות ההורמונאלית וכך משבשים את הפעילות הטבעית של הגוף.

יותר משני עשורים נערכים מחקרים אקולוגיים שחושפים שינויים אצל חיות בר בטבע, שקשורים בוודאות לחשיפה לחומרים כימיים משבשי מערכת אנדוקרינית. בכתב העת האמריקאי Endocrine Reviews פורסמה כתבה על סקירה וניתוח נרחבים של ממצאים העוסקים בחומרים כימיים משבשי פעילות אנדוקרינית, שמתבטא לא רק על מערכת הרבייה אלא גם על מערכות נוספות בגוף כגון, משקל עודף, סוכרת, התבגרות מינית מוקדמת ועוד…

המחקר בצרפת לא מביא ממצאים על מצב סוציו אקונומי של הנבדקים.

איך מתמודדים עם זיהום כימי שלא ניתן לעצור אותו או לדלל אותו בארובות המעשנות?

איך מונעים מאלפי חומרים להתפשט ולחדור לגוף שלנו כשהם נמצאים בכל דבר שאנו צורכים ומשתמשים כולל מי השתייה שאנו שותים?

כיום אין תשובות מספקות לשאלות אלה. יש דרישה של מדענים להחמיר בתקינה של שימוש בחומרים משבשי פעילות אנדוקרינית או להוציאם משימוש למען בריאות המין האנושי בדורות אלה ובדורות הבאים.

הערותיה של לילית בנדל:

המחקר מאיר זרקור חזק על בעיה חמורה של זיהום סביבתי והשלכותיו על האנשים שפועל יוצא מכך היא בעיית פוריות אצל גברים שבהם מתמקד המחקר, אך הבעיה היא לא פחות חמורה גם אצל הנשים. המחקר לא עסק בנושא תזונתם של המשתתפים במחקר וחבל.

ליצירת קשר: