לחגוג את החיים

חשיבות החלבון

חשיבות החלבון בתזונתנו

חלבון הוא המרכיב הבסיסי הביוכימי של החיים. כל רקמות החי בנויות חלבון. חלבון היא מילה יוונית עתיקה שמשמעה בסיסי והכן כך. חלבון בנוי מחומצות אמינו שהן צריכות להגיע מהמזון. (יש חלק קטן שהגוף יודע לייצר בעצמו.) הגוף מבצע חילוף חומרים – תאים מתפרקים ומתים וחדשים נולדים, התהליך הזה של פירוק ובנייה מתבצע כל הזמן והמצאות חלבון בתזונתנו חשובה לתהליך זה. אין חלבון, אין יכולת לבנות תאים בריאים, ומה קורה שיש הרס ואין מספיק חומר גלם לבנות חדש? הגוף מתחיל לעשות פיצוי, שולח בעדיפות למערכות הישרדותיות ופחות למערכות שחשיבותן משנית להישרדות.

מקרה מהקליניקה: ילדה בת 3 שנים היגיע אלי עם אלרגיות רבות למזונות וגורמים סביבתיים. בנוסף לאלרגיות היו לה 2 פצעים "לא יפים" אחד בשוק ואחד בגב. שאלתי לפשר הפצעים והאימא אומרת שזה זמן רב שיש לה את הפצעים ולא מגלידים. לא אהבתי לשמוע (בלשון המעטה) שילדה מסתובבת זמן רב עם פצעים שלא מגלידים והרופאים לא מתרגשים מכך, אבל אני כן. באבחון התברר שהילדה לא אכלנית טובה, תזונתה מצטמצמת במספר מזונות קטן, לא אוכלת ביצים, לא אוכלת ירקות ופירות בעיקר אוהבת פיצה, צ'יפס וקטשופ, לא אוכלת בשר לפעמים קציצה. אבחנתי חוסרים תזונתיים רבים לילדה.

הרכבתי לה תוכנית תזונה שכוללת ביצים, שקים טעימים מירקות, פירות וגלידה, חביתת ביצה כמו פיתה לפה, ובנוסף נתתי לה תוספי מזון של חומצות אמינו, ברזל, B12 , אבץ, מעדני חלב לקבל סידן ומעט חלבון נוסף. כעבור שבוע ראיתי את הילדה, האימא מדווחת שהפצעים נראים הרבה יותר טוב, הצטמצמו בהיקפם. כעבור שבועיים, הפצעים נרפאו לגמרי.

מקרה נוסף מהקליניקה: מטופלת בת 80, נוסף לבעיות עיכול שסובלת מהם, היא מראה לי פצע בשוק שיש לה מזה זמן רב, שלא מגליד. משחות שונות שלא עזרו. עשו לה בדיקות שונות כולל לסכרת וכל הבדיקות תקינות ללא ממצא. האבחון שלי הראה חוסרים רבים: B12, סידן , מגנזיום , ברזל, אבץ ויש לה לחץ דם נמוך. תזונתה טובה, מגוונת, אבל החוסרים מראים על כך שאין פירוק וספיגה טובים. בתשאול התברר שתזונתה מכילה מעט מאד חלבון "מאימת הכולסטרול".

התפריט שהרכבתי לה, כולל ביצה כל יום ו2 חלבונים נוספים, תוספי מזון להשלמה תזונתית, אנזימי עיכול לפירוק וספיגה של המזון שהיא אוכלת ותוסף מזון של חומצות אמינו. ראיתי אותה כעבור חודש והיא מספרת שהיא מרגישה טוב, שהרבה שנים לא הרגישה כך והכי מעניין היא מספרת שהפצע בשוק שהרופאים לא הצליחו לרפא הנה עכשיו נרפא והגליד.

ברור שלחלבון יש תפקיד מרפא חשוב. מקרים רבים של פוריות שאני פוגשת בקליניקה נשים וגברים כאחד, הבעיה לאי קליטת הריון הוא גורם תזונתי, חסר של ויטמינים ומינרלים בסיסיים חשובים במעלה וחסר חלבון בתזונה.

אז מה חשיבות החלבון בתזונתנו? חיים, בריאות. האם מישהו שמע מרופא: "אין לך חלבון". אין בדיקה שבודקת כמות החלבון בגוף כמו כולסטרול וטריגליצרידים. החלבון כמרכיב כל כך חשוב נתון בהחלט להרגלי התזונה שלנו ולמודעות התזונתית. יש לנו הרגלים שרכשנו מהורינו, והורינו רכשו מהוריהם וכך הלאה דורות, יש לנו הרגלים שרכשנו כשגדלנו והתבגרנו, אבל אף פעם לא למדנו לפתח מודעות לתזונה. אנו מתנהלים על פי הרגלים. (מישהו זוכר שפעם היו שיעורי תזונה בבית הספר?) חלבון כמרכיב כל כך חשוב לילדים, לגדילה ובניית רקמות, תאי דם, שרירים, עצמות, להתפתחות מנטאלית ולכל תפקודי הגוף יש צורך בחלבון. חלבון שלא מגיע מהמזון מייצר חוסרים והגוף עושה פיצוי ועדיפויות.

מדד צריכת חלבון לתפקוד רגיל יום יומי לאדם מבוגר הוא 0.8 גרם לכל קילוגרם משקל גוף. למשל לאדם בגיל ממוצע במשקל גוף של 70 ק"ג נחוץ 56 גרם חלבון ביום לכל תפקודי הגוף. האם האדם מודע לצרכים אלה? מניסיוני המקצועי הוא לא מודע.

אנשים מסתכלים על קלוריות. להעלאת המודעות נברר מאין יבוא לתזונתנו החלבון הנחוץ לנו לחיים.

מקורות עשירים בחלבון מהחי: בשר בקר רזה, עוף, הודו, דגים, ביצים, חלב ומוצריו.

006

מקורות עשירים בחלבון מהצומח: קטניות לסוגיהם , פולי סויה ומוצרי סויה, שמרי בירה מיובשים, אצת ספירולינה, נבטים, אגוזים למיניהם, מזון מלכות.

קטניות ודגנים עושים חלבון מלא. מה זה חלבון מלא? חלבון מורכב מ22 חומצות אמינו, בקטניות יש חלק מחומצות אמינו ובדגנים יש חלק נוסף, השילוב נותן את כל חומצות האמינו, למשל מג'אדרה שזה עדשים ואורז, חומוס וטחינה וכל שילוב של דגן וקטנית. בירקות ופירות כמות החלבון היא מזערית ביותר. קטניות מונבטות ערכם החלבוני עולה בהנבטה.

ביצה היא החלבון האיכותי ביותר ונותן 10 גרם חלבון. לתזונתו של האדם בדוגמה חסרים 46 גרם חלבון (מתוך 56 גרם שנחוץ לאדם במשקל 70 ק"ג.) בתזונה היומית לאכול ביצה אחת ועוד חלבון או שניים חלבונים בלבד (רק הלבן) לא באותה ארוחה. אם אנחנו לא מצליחים לקבל מהמזון את כמות החלבון שהגוף זקוק לו, טוב נעשה אם נוסיף תוסף תזונה של חומצות אמינו להשלמה. חסר חלבון בתזונתנו נותן ביטוי בבריאותנו, יש לנו יותר אלרגיות, מיגרנות, בעיות מחזור, בעיות פוריות, עייפות, תחלואים אחרים, לילדים בעיות גדילה והתפתחות.

אם יש לנו חסר חלבון, סביר להניח שיש לנו חסרים נוספים שאנחנו אמורים לקבל מהמזון. אני רואה בקליניקה אנשים רבים עם חוסרים תזונתיים מסיבות שונות ולווא דווקא מחולי אלא מחוסר מודעות למזון מגוון. אנחנו עוסקים לרוב בקלוריות, נרפה מהקלוריות ונביט בתזונה מה היא מספקת לנו?

חלבון ופעילות גופנית

בזמן פעילות גופנית בעצימות ממוצעת, הגוף מפרק רקמת שריר ויש פציעות ברקמת השריר, לכן הגוף זקוק לחלבון באיכות טובה לתיקון רקמות מהיר. לאחר פעילות גופנית נאכל פחממות, חלבון ונוזלים. פחממות להחזיר אנרגיה, חלבון לרקמת שריר שהגוף פירק ונוזלים שאבדנו. אנו מאבדים נוזלים בפעילות גופנית והכרחי להחזיר וגם בזמן הפעילות. בארוחה שלאחר פעילות גופנית, פחממות וחלבון, סלט בלבד לא יספיק אלא אם יבוא בנוסף.

חלבון והריון: בהריון יש דרישה מוגברת לחלבון לבניית רקמות העובר ובית גידולו שמתרחב. (הרחם)

1. ראה מאמרים: תזונת האישה ההרה בשליש הראשון , השני, השלישי.

2. ראה מאמר: תזונה צמחונית לאישה ההרה

חלבון, פציעות וכוויות:

בכל מקרה של פגיעה ברקמות, הגוף זקוק לחלבון איכותי בנוסף לתצרוכת הרגילה לתפקודו השוטף, הגוף זקוק לחומרים לתיקון הנזקים ולא משנה את חומרת הפציעה או הכוויה.

חלבון וצמחונות

לאדם שתזונתו צמחונית , בנוסף לחלבון יתכן ויש חסר של B12 וברזל, סידן שיש לו השפעה על בלוטת התריס, חוסרים שיכולים להתבטא בחולשה, אנמיה, עייפות, סחרחורת, חוסר ריכוז ועוד תופעות אחרות

חלבון והרזייה

לחלבון תפקיד חשוב בתוכניות הרזייה. חלבון גורם לשובע, מאפשר לגוף לשמור על רקמת שריר, כי בהרזיה, בשלב ראשון הגוף מפרק רקמת שריר , לכן תוכנית הרזייה צריכה להיות מגובה בפעילות גופנית מגוונת.

נפתח מודעות לתזונתנו, נזין היטב את הגוף האחד והיחיד שיש לנו, שיוכל לשמש אותנו, שנים רבות, ללא תקלות.

ליצירת קשר: