לחגוג את החיים

הגבר שלי מושלם

"הגבר שלי מושלם, הבעיה היא אצלי"

פוריות גברים

עד לפני מספר שנים, מקובל היה לחשוב שבעיית פוריות נעוצה באישה. לא ערכו בדיקות לגבר. לא בדקו את הזרע, המורפולוגיה, ולא ערכו פרופיל הורמונאלי לגבר.
 הוא לא נשאל על אורח חייו, הרגלי חיים, תזונה ועוד …
כיום המודעות לפריון הגבר  עלתה כיתה. יש מחקרים רבים בארץ ובעולם על ירידה  של עשרות אחוזים בכמות ואיכות הזרע.
כיום כשזוג פונה לבירור פוריות זה כמעט שיגרה לערוך פרופיל הורמונאלי לשני בני הזוג. יש בעיה עם המגזר הדתי – “לא תשפוך  זרעך לריק” ובלי זרע אין בדיקה.
זכור לי מקרה של מטופלת פוריות, שהיה לי ברור שלאישה אין שום בעיית פוריות וצריך שגם הגבר ייבדק. האישה החזיקה בעמדה שלא יכול להיות שלבעלה יש בעיה. “הגבר שלי  מושלם והבעיה היא אצלי.” המלצתי להם לפנות לרופא פוריות לערוך בדיקות ואכן התברר שלגבר אין כמעט ייצור זרע והייצור המועט שיש לו, חלש שלא מצליח להפרות.
מטופלת שפונה אלי לתהליך פוריות (בד”כ אלה הנשים שפונות) אני מבקשת לאבחן גם את הבן זוג.
במקרים רבים אני מאבחנת שיש חולשת מערכות וחסרים תזונתיים רבים, אורח חיים, הרגלי חיים, ותזונה שלא מתאימים לתהליך פוריות.
כשזוג נכנס לתהליך פוריות צריכים להתקיים מספר תנאים. אפנה את הזרקור לגברים, להגביר את ייצור הטסטוסטרון, שהוא ההורמון הזכרי והעיקרי לפוריות הגבר, (מקביל לאסטרוגן אצל אישה.)

 • שינה מספקת 7-8 שעות ביממה.
 • משקל גוף תקין (גברים במשקל עודף סובלים מרמה נמוכה של טסטוסטרון)
 • להימנע מעישון, אלכוהול וסמים
 • להימנע מלשהות במקומות חמים: ג’קוזי, חמאם, מקלחות חמות מדי. חימום יתר של האשכים פוגם בייצור ואיכות הזרע.
 • לבישה של בגד הדוק גורם ללחץ ולחימום האשכים
 • פעילות גופנית (לא אקסטרימית)
 • להימנע מרכיבת אופניים שמחממים מאד את האשכים.
 • שעות של רוגע (להימנע מלהביא עבודה הביתה)

סיבות פיזיולוגיות:

 1. בעיות הורמונאליות
 2. בעיות גנטיות או מחלות כרוניות
 3. מחלות מין
 4. פציעה/חבלה באיברי המין
 5. תרופות מסוימות שתופעות הלוואי שהן שפוגעות בפוריות
 6. וריקוצלה, ורידים מורחבים שגורמים להתחממות יתר של האשכים.

סיבות נוספות לירידה הדרסטית בכמות ואיכות הזרע קשורות לשגרת החיים המודרניים של ימינו:

 • הורמונים, כימיקלים, רעלים, חומרי הדברה וריסוס הנמצאים במזון ובמים.
 • עישון, סמים, אלכוהול, צריכת הורמונים לפתוח שרירים
 • זיהום אויר, חשיפה לקרינה, כימיקלים תעשייתיים.
 • בעיות שינה
 • גיל

למה כל ההמלצות האלה? ייצור זרע איכותי הוא לא מובן מאליו. זה תהליך של גוף ונפש. אנחנו חיים בסגנון חיים לחוץ ותובעני, אנחנו חיים במצב דחק כרוני. 
במצבי דחק, מופרש הורמון קורטיזול לאספקה מוגברת של מקורות אנרגיה לתאי הגוף. הקורטיזול הוא הורמון הדחק, והפרשה מוגברת שלו ( במצבי דחק כרוניים) מפר את האיזון  ההורמונאלי. 
מערכת הדחק חשובה כי בלעדיה לא היינו שורדים בחיים. למצוא את האיזון.

רוזי התקשרה לקבוע פגישה לה ולבן זוגה. הם יחד כשלוש שנים וקרוב לשנה הם מנסים להיכנס להריון. העדפתי לפגוש את רוזי בנפרד ולפני בן זוגה. נשים פתוחות יותר, מנדבות מידע מבלי שיהיה צורך לחלוב אותן ומידע רב חשוב לי כדי לקבל תמונה רחבה (בתלת מיימד). ערכתי לרוזי אבחון מקיף  בשיטה קינזיולוגית,

 

שאלתי אם הם עברו בירור רפואי ובדיקת זרע. נעניתי בשלילה, כי אצלו הכול בסדר. (מבלי שבדקו) אני בודקת את רוזי, כול מערכות ואיברי הגוף, מרכת הרבייה בפרט, תשאול על תזונה, אורח חיים (קריירה), הרגלי חיים ועוד…תשאול על מצב נפשי, מחסומים נפשיים… לא מצאתי אצל רוזי סיבות המונעות קליטת הריון.
במפגש השני, רוזי באה עם בן זוגה לאבחון. ר. גבר בן 34. שנים רבות של לימודים בארץ ובחו”ל, שואף למנכלות בחברה גדולה, משקיע את רוב  האנרגיה שלו להתקדמות בקריירה, מוצא מעט זמן לבת זוגתו, ומעט זמן לפעילות גופנית, בעיקר בשבתות רכיבת אופניים למרחקים ארוכים. פגשתי גבר שופע בטחון עצמי. הוא הצהיר שהוא נענה לבקשתה של רוזי. (אני כאן בגלל בת זוגתי). גברים חושבים באופן  מוטעה שאם יש להם זקפה ופליטה – ברור שהכול בסדר ולא יכולה להיות בעיית פוריות. ולא כך הוא. (זקפה לא קשורה לייצור זרע איכותי ובפליטה לא בהכרח יש זרעים).
באבחון שערכתי בשיטה קינזיולוגית מצאתי חסרים תזונתיים רבים למרות שהוא אוכל מסודר. מצבי הדחק הכרוניים שהוא חי ביום יום צורכים אנרגיה  וכך נוצרים חסרים, ומערכת הרבייה היא מהמערכות הראשונות שנפגעות. לגבר שמקבל בשורה של אי פוריות היא מכה קשה ביותר.
התאמתי ל ר. תכנית תזונה ותוספי מזון לחיזוק מערכות הגוף ומערכת הפריון בפרט. הנחיות להרגלי חיים מתאימים לתקופה עד לקליטת הריון. ר. החליט לפנות לרפואה הקונבנציונלית ולקבל טיפול מרופא פוריות. רוזי החליטה להמשיך טיפול אצלי. (היא היגיעה אלי עם המלצה חמה מאד לוהטת ממש.)
כעבור 5  חודשים התבשרתי שיש קליטת הריון.
בהגיע היום המאושר של הלידה התבשרתי על הולדת בן זכר והוזמנתי לברית.

 

 

ליצירת קשר: