לחגוג את החיים

האם יש קשר בין תזונה לסרטן השד?

האם יש קשר מוכח בין תזונה לסיכון התחלואה בסרטן השד? בין תזונה לקצב  התקדמות המחלה? או חלילה חזרתה ?

בשנים האחרונות מחקרים בנושאים אלו הולכים ומתרבים. אין זה יותר עניין של דעה אלא ידיעת העובדות.
תקציר של מחקרים  מהחודשים האחרונים:

תזונה בריאה מורידה את הסיכון לתחלואה בסרטן השד.
מטה-אנליזה של 27 מחקרים שהתפרסמה ב European Journal of Cancer  מצא כי צריכה גבוהה של ירקות ופירות מורידה את הסיכון לתחלואה בסרטן השד. עבור כל 200 גרם של ירקות ופירות שתצרכו ביום תרוויחו ירידה של 8% בסיכון לחלות בסרטן השד(עד למקסימום של 9 ירקות ביום).
הרבו בצריכת ירקות ופירות מכל הצבעים, הסוגים והמינים. בסלט, במיצים טריים, בבישול או באידוי. המחקר מוצא כי היתרון הגדול ביותר הוא בצריכה של 5 ירקות ופירות ליום. מעבר לכך התמורה היא שולית. הקפידו לצרוך מינימום של 5 ירקות ביום. עדיף אורגניים ובעונתם..

תזונה גרועה מעלה את הסיכון לתחלואה בסרטן השד.

מאמר מהעיתונות
Journal of brest Cancer Prevention 
מחקר מצא כי צריכה קבועה של בשר בקר מעלה את הסיכון לתחלואה בסרטן שד ב 13%. הממצא המטריד באמת במחקר הזה הוא העובדה שנשים שמשתמשות בגלולות למניעת הריון וצורכות בשר בקר מעלות את הסיכון שלהן לחלות בסרטן שד ב54%. כנראה בגלל השילוב שבין ההורמונים שבבשר הבקר להורמונים שבגלולות. השערה נוספת שהעלו החוקרים היא שהשילוב בין ההורמונים לאופן ההכנה הנפוץ של בשר בקר (החריכה הנוצרת בהכנת בשר "על האש") הוא שילוב גרוע במיוחד.
השתדלו להימנע מצריכה של בשר בקר, במיוחד אם אתן משתמשות בהורמונים מכל סוג שהוא (מה שנכון לגלולות למניעת הריון נכון גם לנשים המשתמשות בהורמונים לגיל המעבר).
אם אתן בכל זאת צורכות בשר בקר- בחרו בנתחים רזים והימנעו מחריכתם.

תזונה בריאה מורידה את הסיכון לחזרת המחלה.
המחלימים שהרבו בשתיית תה ירוק (יותר מ 4 כוסות ביום) נהנו מהפחתה של יותר מ50% בסיכון לחזרת המחלה. כעבור שנה של מעקב, בקבוצה ששותים תה ירוק רק ל15%  הייתה חזרה של המחלה לעומת יותר מ 30%  חזרה של המחלה בקבוצת הביקורת (אלו שלא שתו תה ירוק).
הרבו בשתיית תה ירוק. גם בקיץ אפשר ליהנות מתה ירוק צונן. הכינו חליטה של עשבי תה שאתם אוהבים כגון: מליסה, לואיזה, מרווה, אורגנו ואחרים. הוסיפו לחליטה שקית או שתיים של תה ירוק מאיכות טובה. מזגו לקנקן גדול מלא בקוביות קרח ומים קרים ותיהנו מהיתרונות הבריאותיים של התה הירוק גם בימי הקיץ החמים..
אמצו את ההמלצות לבריאות טובה.

ליצירת קשר: