לחגוג את החיים

דמיון מודרך לילדה

כמו עגבניות עם פרצוף

ילדה בת 8 שנים – טעונה רגשית, פחדים מלווים בהתפרצויות של בכי, חרדות ודמיוניות. הפחדים החלו בגיל 4 כשסבתה נפטרה. היא עברה אבחון פסיכו דידקטי ובירור נוירולוגי. לילדה עודף משקל. שיעורים היא עושה רק עם אימא ובכלל היא דבוקה מאוד לאמה בגלל הפחדים ואמה מגוננת.

הילדה מספרת: "יש לי חמישה כדורים אדומים בראש כמו עגבניות עם פרצוף והם עשויים רקמת בשר כמו הגוף שלנו. העגבניות האלה "השתלטו עלי" ואומרים לי מה לעשות, גם דברים אסורים ואם אני לא אעשה כדברם הם ינקמו בי. הם מפריעים לי בכיתה ואני לא יכולה להתרכז. בלילה הם חוזרים בחלומות ומפחידים אותי".

המפגש הראשון:

תשאול כללי מקיף, תזונה לירידה במשקל. שיחה על פעילות בחוגים בעיקר תנועה. שלב ראשון בטיפול – לעשות שינוי – לצבוע את הכדורים בסגול.

המפגש השני:

הילדה התחילה ללכת לחוגים ולעשות פעילות בתנועה. תהליך טיפולי: submodalitis – בשינוי מרכיבי החושים של הזיכרון אפשר לשנות את היחס אל הטראומה או החוויה.

שלבים:

  • לתחום את הכדורים בתוך מסגרת.
  • לפזר את הכדורים כבודדים.
  • להחליף את הכדורים האלה לכדורים שעשויים מחומר אחר (לפי הבחירה שלה).
  • מה לעשות עם הכדורים "הרעים"?
  • איך כל שלב נתפס ע"י החושים: הראייה, השמיעה, המישוש, הטעם והריח.
  • השלב הסופי: החושים עשו את השינוי ואין זכר לכל מה שהיה בתחילת התהליך.

לילדים דמיון פורה (לכל כיוון) כשנותנים להם את הכלים המתאימים הם עושים זאת מהר. האימא אומרת: " לא מאמינה שהילדה שלי שהיא דבוקה אלי, היא רוצה ללכת לחוגים "ולהיפרד ממני" וגם הולכת לחברות, אני שמה לב שהיא קבלה בטחון. אני ממש מאושרת מהשינוי שהיא עברה במספר לא רב של טיפולים".

בת ים

ליצירת קשר: