לחגוג את החיים

אנחנו זוג חרדים

ויברא אלוהים את האדם בצלמו בצלם אלוהים ברא אתו זכר ונקבה ברא אתם:

ויברך אותם אלוהים ויאמר להם אלוהים

פרו ורבו ומלאו את הארץ.

                                                                                     בראשית פרק א'

 
הריון הוא תהליך טבעי. מפגש בין גבר ואישה, קיום יחסי מין חופשיים בדרך טבעית. מפגש בין ביצית וזרע > הפריה >עובר >הריון  של 9 חודשים עד ללידה טבעית.
75% מכלל הזוגות שרוצים להרות אכן ישיגו הריון טבעי לפחות פעם אחת בתקופת הפוריות.

וכשמשהו משתבש? 
מקדמת דנה ידוע ששרה אמנו הייתה עקרה. עקרות הוא מצב שאין מפגש בין ביצית לזרע מסיבות רבות הן בגוף האישה והן בגוף הגבר. איברי הרבייה בנויים כך שהזכר חודר עם הפין (האיבר הזכרי) לתוך נרתיק הנקבה.

איברי הרבייה של האישה: שחלות, חצוצרות, רחם.
האישה נולדת עם מספר רב של ביציות, השחלות מאחסנות אותן. עם ההתפתחות  המינית הביציות עוברות תהליך הבשלה הורמונלי האישה נכנסת לגיל פוריות. כל 28/30 יום מבשילה ביצית באחת השחלות וחורגת מהשחלה ונשאבת לחצוצרה.
בחצוצרה אם היא פוגשת זרע זכרי נוצרת זיגוטה, שעושה את מסעה לרחם. כשהביצית חורגת מהשחלה מה שנקרא ביוץ,מגיעים מסרים הורמונליים דרך מחזור הדם להכין את הרחם כלומר להגביר זרימת דם לעיבוי רירית הרחם. הביצית מגיעה לרחם , ומשתרשת בדופן המעובה, אם הביצית מופרית לאחר מפגש עם זרע זכרי מתחיל להתפתח הריון, אם הביצית לא מופרית לאחר מספר ימים כלי הדם שריפדו את הרחם מתרוקנים , זהו הדם שנקרא וסת ומופרש מהגוף.

איברי הרבייה של הגבר: פין, אשכים , צינור הזרע
הגבר מייצר זרע כל ימי חייו באשכים. הזרע נפלט מהאשכים בתוך נוזל הוא נוזל הזרע (דרך צינור הזרע) בכמות של מאות מיליונים של זרעונים בכל פליטה. אם זרע אחד יפגוש ביצית ויחדור לתוכה זהו תהליך הפריה שנקרא זיגוטה, התחלקות תאים ראשונית להתפתחות עובר. 

גורמים רבים יכולים לשבש את התהליך הזה:

בגוף האישה: חצוצרות חסומות ע"י רקמה רירית או סיבית, דלקת בחצוצרות, הצטלקות מסיבות של התפתחות הריון  מחוץ לרחם (בחצוצרות), או מסיבות אחרות, הידבקויות  סביב החצוצרות או  השחלות  סיבות ניתוחיות או אחרות. יש עקרות.
שחלות פוליציסטיות (כיסונים מלאי נוזל בשחלה) , שחלות שאינן מייצרות ביציות בשלות (חוסר ביוץ), אישה שנולדה ללא ביציות (נדיר) סיבות ניתוחיות ועוד'
ברחם: שרירנים (גידולים שפירים קטנים או גדולים ברקמה השרירית של הרחם), פוליפים (רקמה שפירה שמתבלטת מתוך דופן הרירית ברחם), דלקות זיהומיות, מסיבות שונות כולל קנדידה מערכתית, הצטלקות רירית הרחם, בעיה בצוואר הרחם, אלרגיה לזרע הגבר, נמק שחלה או שחלות מסיבוך של חסימת כלי דם, סרטן בשחלות  בחצוצרות או ברחם לפני גיל הפוריות או בשנות הפוריות, מקרים נדירים להיוולד ללא רחם או שחלות או חצוצרות, טמפרטורה קרה ברחם שפוגעת בתהליך הבשלת הביציות והכנת הרחם לקליטת הריון.

בגוף הגבר: איכות הזרע, תנועתיות הזרע, מבנה הזרע, אין ייצור זרע,  חסר הורמון טסטוסטרון (ההורמון הגברי).
באשכים דלקות שפוגעות בייצור הזרע ואיכותו, סרטן האשכים וטיפולי קרינה. חשיפה לכימיקלים או חומרים רדיואקטיביים, מתכות רעילות או חומרי הדברה, חסר אבץ (מינרל חשוב בתהליך הפריון) , היווצרות טמפרטורה חמה מאד באשכים מלבוש הדוק או סיבה אחרת שיוצר לחץ על האשכים הפוגע בייצור זרע ואיכותו. וריקוצלה (כלי דם ורידיים מורחבים סביב האשך)

סיבות נוספות משותפות הן לאישה והן לגבר: מחלות שונות או גנטיקה, תזונה לקויה לאורך שנים, חסרים תזונתיים בסיסיים, מאגרים מדולדלים בגוף לאורך שנים, אנורקסיה, צריכת סמים, צריכת אלכוהול מוגזמת, מתח רב בחיי יום יום, עקרות דתית (שמירה על ימי נידה שהביוץ מתרחש בימי הנידה)  ועוד סיבות שלא ניתן למצוא להן הסבר. לזוג בריא יש סיכוי של  20%  להשיג הריון בכל חודש נתון.

טיפולי פוריות
לאחר שנה שזוג מנסה להיכנס להריון טבעי ללא תוצאות ,בני הזוג מופנים להפריה.
בשלב הראשון נערכות בדיקות לאישה, בדיקה הורמונלית ובדיקות הדמיה לתקינות האיברים. לאחר שהבדיקות נמצאו תקינות האישה מקבלת תרופה לביוץ רב ביציות. במקביל, הגבר עובר בדיקות של הזרע, איכות, כמות, מבנה ותנועתיות. בנוסף בדיקה הורמונלית.
תקינות הבדיקות של הגבר והאישה הן שלב מקדים לכל תהליך.  השלב הראשון בטיפולי הפריה הוא הזרעה שנעשית ביום הביוץ שהוא מבוקר ע"י תרופות, לאחר שקבלה תרופה לגירוי שחלתי (לביוץ רב ביציות.) 
הגבר נותן זרע בדרכים שונות (יש הבדל בין אדם חילוני לאדם דתי שחל עליו איסור על שפיכת זרע לריק). זרע הגבר לאחר שעבר השבחה מוחדר לנרתיק האישה ונותנים לו את "ברכת הדרך" שזרע אחד, מתוך עשרות המיליונים שנפלטים בפליטה אחת יגיע לאחת הביציות ויפרה אותה.
במסע זה אורבות  סכנות: חומציות בצוואר הרחם או ברחם שקוטלת את הזרע, אין מספיק כוח לזרע להמשיך את המסע עד לחצוצרה ששם נמצאת הביצית ועוד סיבות . אחוזי קליטת הריון בתהליך זה הוא בין 10% ל 15% תלוי גיל, מצב גופני ועוד.
אם לא הושג הריון לאחר מספר פעמים של הזרעה (6 מחזורים) עוברים לשלב של הפריה חוץ גופית IVF (הפרית מבחנה)  
האישה מקבלת תרופה הורמונלית לביוץ רב ביציות כלומר לגרום להבשלה של ביציות רבות בבת אחת. הביציות הבשלות (מוכנות להפריה) נשאבות אל מחוץ לגוף בהרדמה ועוברות הפריה בפלטה עם זרע הגבר, לאחר שהזרע עבר בדיקות תקינות והשבחה.
לאחר 48 – 72 שעות הביציות המופרות שהן באיכות טובה מוחדרות לנרתיק האישה( איכות טובה אומר שיש התחלקות תאים ).
בשלב זה  נקראים בלסטוציסטים  ואפשר להקפיא את הבלסטוציסטים עד 5 שנים בטמפרטורה של 195 מעלות צלזיוס מינוס.
כ70% מההריונות מושגים תוך 3-4 מחזורי הפריה ואחוזי הפלה נמוכים, כ25% מההריונות מושגים לאחר 5-6 מחזורי הפריה.
סיכויי קליטת הריון לכל מחזור הפריה נוסף הוא בערך 1-2% .

ליצירת קשר: