לחגוג את החיים

אלרגיה לעקיצת דבורה

ביזזזזזזזזזזזזזזז זמזום הדבורה.

דבורה היא חרק. היא ניזונה מצוף פרחים ואבקת פרחים.

dvorat_hadvash

לדבורה ערך רב לחקלאות שהיא בעצם מאבקת טבעית. קיימים כ 2,000  מינים או יותר של דבורים והם נפוצים כמעט על פני כל כדור הארץ. 
בקן דבורים לרוב יש מלכה שמטילה ביצים והשאר נקראות פועלות שעוסקות באסוף מזון, צוף ואבקה מפרחים בטבע. עונת פעילות הדבורים בעונת האביב בשיא הפריחה שיש צוף בשפע ובעונת הקיץ.
לסוגי דבורים יש העדפות של צמחים שהיא מבקרת בהם.

5_wa2

תגובה אלרגית לעקיצת דבורה נובעת מתגובה  לאחד המרכיבים החלבוניים של הארס אותו מזריקה  הדבורה כאמצעי הגנה, בעיקר כאשר הוא חשה מאוימת.

bee1

הארס מיוצר בבלוטה מיוחדת בבטן הדבורה  ונאגר בשלפוחית ארס. כאשר הדבורה עוקצת הארס מוזרק דרך תעלת העוקץ שצורתו משוננת.
נהוג לחלק את התגובות לעקיצות דבורים לשני סוגים: תגובה שאינה  אלרגית ותגובה אלרגית. בתגובה מקומית שאינה  אלרגית  תתפתח נפיחות אדומה וכואבת סביב מקום העקיצה ותעלם תוך יום- יומיים.
טיפול מקומי של רטיות  קרות או קרח לקרר את המקום בד”כ מרגיע ומוריד נפיחות. תגובה מקומית יכולה  להיות חמורה יותר.
במקרים אלו מופיעה נפיחות אדומה סביב העקיצה שהולכת וגדלה, ונותרת במצב זה מספר ימים ובהמשך דועכת בהדרגה. הטיפול הוא דומה. שתי תגובות אלו אינן אלרגיה ואינן מסכנות חיים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bee2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

התגובה האלרגית.

התגובה האלרגית היא לחלבוני הארס שהנעקץ נכנס לשוק אנפילקטי. תגובה  שיכולה לערב מערכות גוף שונות. התופעות מופיעות תוך רגעים מרגע החדרת הארס.
בתגובה האלרגית ניתן למצוא מגוון תסמינים: פריחה מפושטת, גרד, נפיחויות בעור, דמעת, קשיי נשימה, קשיי בליעה, שעול, כאבי בטן,  חולשה, סחרחורת, ירידה בלחץ הדם ואיבוד הכרה.
במצב קיצוני התגובה החמורה ללא טיפול מיידי עלולה להסתיים במוות.
טיפול חרום: אדם היודע שהוא אלרגי לארס דבורים (לאחר שחווה) חייב לשאת איתו לכלמקום ותמיד מזרק עם חומר אדרנלין או אנטי היסטמין להזריק מיד עד הגיעו למיון. 
הגישה הבטוחה היא כמובן הימנעות  מעקיצה. בטיול בטבע ללבוש לבוש ארוך הכולל נעליים, צבעי בגדים שאינם פסטליים כצבעי הפרחים בטבע והימנעות משימוש בבשמים שריחם מושך דבורים – כל אלה יקטינו הסיכוי להיעקץ .

למה הדבורים עוקצות?

הדבורים נוטות להיות תוקפניות יותר בהיותן מאוימות. אם לא מתגרים בהן, הן לא עוקצות. מה זה התגרות? אם דבורה עפה בסביבה שאנחנו נמצאים ומנסים לסלק אותה בתנועות הדף, הדבורה מרגישה מאוימת ולהגנתה, להגנת המלכה  והכוורת היא “מקריבה” את עצמה ועוקצת. זו הקרבה עד מוות כי לאחר העקיצה היא מתה. ואם נקלעים בכל זאת לסביבה שורצת דבורים, תנועות איטיות ונינוחות והתרחקות  איטית עשויות לחסוך עקיצה מיותרת.
הארס, מה הוא מכיל? חומרים אלרגניים וביניהם היסטמין שהוא מלבה תגובה אלרגית.
טיפול הומיאופתי: רמדי בשם APIC  היא רמדי שהמוצא שלה הוא ארס דבורים. (הומיאופתיה מטפלת דומה בדומה.) טיפול שיכול ללמד  את הגוף לא להגיב, בטיפול ממושך.
“ארס הדבורה להגנת הדבורה ולבריאות האדם”
ארס הדבורה בעל חשיבות טרפיוטית (מרפאה) לאדם. אחת השיטות היא אפיטרפיה (טיפול באמצעות עקיצות דבורים) שמטפלת בדלקות פרקים אפילו קשות  בהצלחה רבה, טיפול בגאוט,(שיגדון) ועוד.
בריאות רבה תמונה בארס דבורים שהאדם יודע לנצל לטובתו ובריאותו. טיפול בארס דבורים ידוע מזמנים קדומים שהיפוקרטס אבי הרפואה המודרנית (400 שנה לפני הספירה) דיבר על תרופה שמופקת מארס דבורים (Arcanum).
גם בתרבויות עתיקות, השמנים, המרפאים, הרופאים הכירו את התכונות המרפאות של ארס הדבורים. כל זאת שברור מעל לכל ספק שהמטופל בארס דבורים , אינו אלרגי לארס. תועלת רבה מפיקה החקלאות המודרנית מהדבורה. למשל הפריה של עגבניות שרי:

bee3

זן מיוחד של דבורים שמגדלים ללא ארס מפרה את העגבניות. הכוורות הקטנות נמצאות תחת שיחי העגבניות. בלעדיהן לא היה לנו עגבניות שרי, כל כך חיוניות הן. 
האדם יכול להפיק תועלת רבה מהדבורה וארסה ומצד אחר יש  האדם שזו שאלת חיים.

ליצירת קשר: